ALİ RIZA KOÇ

1965 yılında Erzurum ili İspir ilçesinde doğdu. Ortaöğretimi Eskişehir’de lise eğitimini ise Balıkesir’de devlet parasız yatılı okullarında tamamladıktan sonra 1986 yılında girdiği Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu.

Mezuniyet sonrası iş hayatına ARK markası altında toplanan turizm, tercüme ve iletişim sektörlerinde Ankara’da başladı. İş hayatının ilk yıllarında yurtdışı tur ve yurtdışı eğitim alanlarında uzmanlaştı. Bu dönemde tercüme ve vize danışmanlığı alanında da yoğun faaliyetler yürüttü.

İlerleyen yıllarda ise Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına ağırlık verdi. Bu kapsamda Şanghay Expo başta olmak üzere uluslararası expo organizasyonları ile Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağladı.

Halen tüm ticari faaliyetlerini ARK Grup bünyesinde toplayarak Ark Turizm, Ark Tercüme, Ark Fuarcılık ve Ark Sağlık markalarıyla iş hayatına devam ediyor.

Birçok dernek ve vakfın kuruluşuna katkı yaptı ve halen birçoğunun yönetim kurulunda yer alıyor. 1955 yılında kurulan Türkiye’nin en eski çevre derneği olan ve kamu yararına dernek statüsündeki Türkiye Tabiatını Koruma Derneği’nin ise genel başkanlığını yürütüyor.